16 Kasım 2016 Çarşamba

Yunanca Temel Fiiller #2

Selamlar, geia sas,

Bu seride, her yazıda Yunanca 10'ar temel fiil öğreneceğiz ve şu an serinin ikinci yazısını okuyorsunuz. Dilerim Yunanca serüveniniz tam gaz keyifle gidiyordur. Daha önce birçok yazıda bahsettiğimiz gibi, özellikle lisanın sistemini kavrayana kadar zorlanmanız çok normal; tam da bu zor dönemde pes etmeyenler bu güzel lisanı konuşmayı başaracak zira. Bol aşk, sabır, okuma isteği diliyorum o yüzden.

Her zamanki gibi sırasıyla "Yunancası, okunuşu, Türkçesi" şeklinde fiilleri okuyabilirsiniz. En sona ise * işaretinin yanına Latin harfleriyle nasıl yazmanızı önerdiğimi göreceksiniz.

Ayrıca tüm fiilleri 1. tekil şahısta ve şimdiki zamanda yazacağım (geliyorum, seviyorum vb). Fiillerin diğer kişi çekimleri için yardım alabilirsiniz veya kendi çekimlediğiniz fiilleri kontrol için mail ile tarafıma iletebilirsiniz. Bir defter edinip not almayı unutmayın derim. 


Girit'in geleneksel içkisi tsikoudia (çikudya) veya diğer adıyla "raki" ile başlayalım...Τα ρήματα (Ta rimata) : Fiiller

Τρέχω (treho) : Koşuyorum. *trexw

Περπατάω (perpatao) : Yürüyorum. *perpataw

Αναρωτιέμαι (anarotieme) : Merak ediyorum. *anarwtiemai

Τραβάω (travao) : Çekiyorum. *travaw

Φοβάμαι (fovame) : Korkuyorum. *fovamai

Παίρνω (perno) : Alıyorum. *pairnw

Ξοδεύω (ksodevo) : Harcıyorum. *ksodeuw

Κερδίζω (kerdizo) : Kazanıyorum. *kerdizw

Διαβάζω (diavazo) : Okuyorum. *diabazw

Γράφω (grafo) : Yazıyorum. *grafw
 
*
 
Bir sorunuz olursa veya bu fiilleri cümle içinde kullanıp kontrol ettirmek isterseniz vesaire, onlineyunanca@hotmail.com adresine mail yazabilirsiniz her daim. Başarılar, καλή επιτυχία!

Melis

 

2 yorum:

  1. Bir öneri: Fiilerde hangi hecenin veya seslinin vurgulandığını belirtmeniz de yararlı olabilir. Yunanca yazarken bunu vurgu işaretiyle (tonos ile) gösteriyoruz, ama latince yazılışta da göstermek gerek belki. Örneğin: Γράφω -- ğrAfo gibi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, çok güzel bir öneri, teşekkürler! Tek endişem, bazı okuyucular açıklamalara çok dikkat vermiyor ve "onun neden büyük olduğunu" tekrar tekrar sorabiliyor. Lakin biz en iyi şekilde işimizi yapıp ayrıntılı biçimde açıklamasını versek elden geleni yapmış oluruz sanıyorum. Tekrar teşekkürler tavsiyenize, selamlar...

      Sil